Coronavirus and pregnancy

Dünya sağlık örgütünün yayınladığı rapora göre Coronavirus ve gebeliğe dair en güncel bilgi şu şekilde,

▶Gebelikte solunum yolu enfeksiyonları gebeliğin fizyolojisi gereği (artan solunum ve dolaşım sistemi yükü) daha şiddetli ve ilerleyici seyreder. Coronavirus tespit edilen gebelerde ise durum böyle olmadı.

▶Şu ana kadar tüm dünyada Coronavirus teşhisi konan 147 gebenin sadece 8 inde hastalık şiddetli seyretti ve bir gebede durum kritik.

▶Henüz vaka sayısı az olduğu için Coronavirus teşhisi konan gebelerin bebeklerinin nasıl etkileneceği bilinmese de şu ana kadar doğan  bebeklerin hiçbirinde virus saptanmadı.

▶Bu yenidoğanların boğaz, göbek kordonunda virus olmadığı  gibi, amniyotik sıvıda (bebeğin anne karnında içinde bulunduğu sıvı) ve anne sütünde de rastlanmadı.

▶Yani vertical (anneden bebeğe geçiş) şu an için saptanmadı.  Yalnız bu sonuç sadece gebeliğin geç haftalarında Coronavirus tespit edilen  gebeleri kapsıyor ve vaka sayısı bir sonuç çıkarmak için yeterli değil.

Asıl merak edilen gebeliğin erken aylarında Coronavirus tespit edilen annelerden doğan bebeklerin etkilenip etkilenmeyeceğini gebelik ilerlediğinde ve bu bebekler doğduğunda görebileceğiz.

▶İlk aşı çalışmaları başlamış olsa da henüz deneme aşamasında olacağından gebelere uygulanabilirliği biraz daha zaman gerektirecek.

▶Gebelerin Coronavirus den korunması için yapması gerekenler mi?

✅Herkesle aynı…

▶Coronavirus tespit edilen yeni doğanlar incelendiğinde de doğum sonrası anneyle temasla virüsün bulaştığı saptanınca (anneye de bu şekilde tanı konuldu) şimdilik yaklaşım, virus tespit edilen gebelerin doğum sonrası virus temizleninceye kadar bebekle ayrı tutulup izole edilmesi şeklinde.

✅Bu arada Coronavirus yokken de el yıkama kış aylarında enfeksiyonlardan korunmanın en önemli yolu ve yapılması gerekendi.

✅Ve şunu da unutmamak lazım ki tüm virusler dikkate  alındığında dünya genelinde mevsimsel gribe bağlı ölümlerin Corona virus’den çok  daha fazla olduğunu da unutmayalım, sağlıcakla…

Recent Posts

Laser Vaginal Rejuvenation

Since the vaginal wall contains...

Recurrent Pregnancy Loss

Recurrent Pregnancy Loss What Does...

Genital Filler

Genital Filler What is Genital...

How Do Birth Stretch mark Go Away?

One of the most common...

Postpartum Urinary Incontinence

long as the health safety...

×